poniedziałek, 24 października 2011

Kilka słów o sztuce - Ołtarz Mariacki Wita Stwosza

    Kilka lekcji wstecz rozmawialiśmy o rzeźbie gotyckiej. Byłam ekspertem w tej sprawie i miałam przyjemność przedstawiać Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Chciałabym teraz odświeżyć wasze umysły :)

A mianowicie:

Ołtarz Wita Stwosza znajduje się w Kościele Mariackim w Krakowie. Jest zbudowany z trzech części. Powstał w 1489 rokuprzez przybyłego z Norymbergii Wita Stwosza i jego krakowski warsztat.


Retabulum ma wymiary 11 x 13 m; wysokość największych figur wynosi ok. 2,7 m. Jest to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa.

Figury, których w ołtarzu jest ponad 200, wyrzeźbione są z litych kloców lipowych. Cała konstrukcja wykonana jest w drewnie dębowym, natomiast tło w modrzewiu.

W predelli ukazane jest drzewo Jessego — genealogiczne drzewo Chrystusa i Marii Panny. Szafę nastawy zdobią cztery skrzydła, dwa ruchome oraz dwa nieruchome. Bryłę pentaptyku dopełnia zwieńczenie.





Ołtarz Wita Stwosza, dzieło późnego, średniowiecza łączy w sobie elementy sacrum i profanum. Mistycyzm zmieszany jest z naturalistycznym realizmem. Złote szaty apostołów występują obok codziennych ubiorów noszonych w średniowiecznym Krakowie. Obok wzniosłych religijnych scen ukazane zostało życie w jego codzienności. Postać Madonny zachowuje ideał średniowiecznego piękna, ale apostołom Stwosz nadał rysy mieszczan krakowskich. W realistycznym podejściu do postaci posunął się tak daleko, że widać dokładnie ich różne ułomności: defekty wyglądu, zdeformowane dłonie, napęczniałe żyły na nogach, ślady chorób skórnych.


Pozdrawiam. Nr 17 :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz